• Tel: 787-77-60-20  |  
  • Email:
Email:

Informacjeserwer

Który lepszy - serwer dedykowany czy wirtualny

Serwer dedykowany to oddzielna maszyna dla określonego usługobiorcy. Serwery takie oferują zazwyczaj firmy specjalizujące się w hostingu. Klient może dowolnie konfigurować swój serwer a także sam decyduje o ilości i jakości oprogramowania. Najczęściej korzystają z nich firmy zajmujące się świadczeniem usług internetowych (poczta, hosting, strony internetowe oraz dowolne aplikacje www).

Serwer wirtualny to krótko mówiąc pakiet usług oferowany przez firmę hostingową. W jego skład wchodzi: miejsce na dysku serwera, na które możemy wgrać własne pliki (np. stronę internetową) oraz określona wielkość transferu danych, do tego zazwyczaj konta pocztowe i prosty panel zarządzania serwerem. Rozwiązanie to jest tańsze i polecane dla tych, którzy nie potrzebują olbrzymiej przestrzeni dyskowej serwera dedykowanego, ponieważ chcą tam umieścić tylko swój serwis, stronę www.
Pod taki serwer możemy podpiąć kilka (kilkadziesiąt małych) domen. Poza tym nie musimy martwić się o jego pracę i konfigurację, gdyż zajmują się tym technicy z firmy hostingowej.