• Tel: 787-77-60-20  |  
  • Email:
Email:

FAQ - najczęstsze pytania

Słownik pojęć

Dlaczego niektóre funkcje na stronie nie działają?

Powodów może być kilka:
- przeglądarka internetowa, której używasz nie obsługuje wszystkich funkcji, które znajdują się na stronie. Możliwe, że to starsza jej wersja lub twórca strony nie zadbał o należyte wsparcie techniczne dla różnych typów i wersji przeglądarek.
- na serwerze, gdzie znajduje się strona może być wyłączona obsługa którejś z niezbędnych funkcji lub nastąpił na nim błąd.
- należy sprawdzić, czy nasza przeglądarka nie ma wyłączonej obsługi skryptów JavaScript lub czy nie są blokowane obiekty flash.

Na stronie pojawił się błąd?

Zazwyczaj jest to spowodowane błędem w samej konstrukcji strony. Zdarza się też, że jest to wina zmian oprogramowania lub ustawień serwera. Powodują one, że dotychczas dobrze działająca strona, zawiera funkcje, których serwer już nie obsługuje lub robi to w sposób inny niż dotychczas.
Co zrobić w tym przypadku - o ile sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy do naprawy, koniecznie jest skontaktowanie się z autorem strony, bądź osobą posiadającą takie kwalifikacje.

Wszystko na stronie jest wymieszane.

Może to oznaczać, że strona nie została poprawnie skonstruowana lub/i osoba ją projektująca, nie zadbała o wsparcie dla różnych typów i wersji przeglądarek.
Niestety jest to dość poważny błąd przy tworzeniu strony. Czasami może to być drobny, ale wysoce istotny szczegół. Niestety, przeważnie wiąże się to z dużymi zmianami w kodzie źródłowym strony.

Jak wgrać stronę na serwer?

Sposobów jest kilka. O ile serwer, na którym jest Twoja strona nie posiada menadżera plików (w przypadku hostingu zewnętrznego), możesz to zrobić za pomocą klienta FTP. Są to programy stworzone specjalnie, by łączyć się z serwerem i zarządzać jego zawartością. Należy ściągnąć taki program (są wersje komercyjne i nie odbiegające od nich funkcjonalnością - darmowe). Każdy program wymaga (od Ciebie) znajomości adresu serwera, nazwy użytkownika oraz hasła. Zazwyczaj posiada też zakładkę typu "Połącz" lub "Connect", gdzie po wpisaniu powyższych danych, następuje połączenie z serwerem. Otwieramy na serwerze katalog zawierający naszą stronę i przenosimy / kopiujemy tam pliki, które chcemy wgrać. Odczekujemy chwilę, aż pliki zostaną przesłane na serwer i zamykamy połączenie.

Dlaczego moja strona nie ukazuje się w wynikach wyszukiwań?

Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to to, na jakim serwerze została umieszczona domena. Jeżeli znajduje się na innym niż serwer zawierający nasze pliki ze stroną internetową, może być to wynik błędnego przekierowania – złych ustawień domeny. Kolejną rzeczą jaka wchodzi w tym przypadku w grę, jest nie zgłoszenie jej do indeksu wyszukiwań wyszukiwarek. Jeżeli wszystkie powyższe punkty zostały spełnione prawidłowo, może istnieje możliwość, że nie została jeszcze zaindeksowana, czyli programy (roboty) indeksujące jeszcze jej nie odwiedziły i nie zaznajomiły się z jej treścią.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasza strona znajduje się w liście wyszukiwań. Może zajmuje odległe miejsce i dlatego nie możemy jej znaleźć. W przypadku Google należy wpisać w polu wyszukiwań komendę „site:nazwa.domeny”. Jeżeli ukaże się nam w wyniku wyszukiwania, oznacza to, że została poprawnie dodana i zaindeksowana, lecz nie cieszy się zbytnią popularnością w sieci.

Innym przypadkiem może być nałożenie na nią filtru (tymczasowego wykluczenia z wyszukiwarki) lub nawet tzw. bana, czyli całkowitego wyrzucenia strony z wyników wyszukiwań. Dzieje się to w przypadku stwierdzenia przez robota indeksującego, niewłaściwej treści na stronie. Dotyczy to zarówno treści na stronie internetowej, jak i jej kodu źródłowego. W tym przypadku nie jesteśmy już w stanie nic zrobić. Możemy się tylko domagać wyjaśnień przyczyny wykluczenia strony internetowej.