XML – ciekawy język znaczników

XML  (rozszerzalny język znaczników) – to standard opracowany przez W3C. XML służy do przechowywania danych.  Jego zadaniem jest opisywanie danych w metajęzyku. Dodatkowo, wg mnie jego główną zaletą jest brak ograniczeń przez liczbę znaczników. Umożliwia nam przechowywanie dowolnych danych i to w sposób przez nas określony.
To właśnie stanowi jego przewagę nad innymi sposobami zapisywania danych.

XML wywodzi się z SGML (język programowania posiadający olbrzymie możliwości), który ze względu na rozmiar i skomplikowanie, nie jest łatwy w użyciu, i głównie dlatego nie zyskał na popularności.

Gwałtowny rozwój internetu i używanie przez twórców stron  wielu języków programowania przy ich budowie, wymaga standardu umożliwiającego sprawną, szybką i łatwą wymianę danych pomiędzy nimi. Do tego właśni służy m.in. XML.   Najlepszym przykładem jest codziennie zmieniający się kurs walut. Z tych danych korzysta wiele serwisów stworzonych w różnych językach. I właśnie stałość zapisu danych w XML sprawia, że taka wymiana danych jest w ogóle możliwa.

XML został opracowany niezależne od konsorcjum W3C i  jest wspierany przez czołowe firmy internetu: Sun, IBM, Microsoft. To właśnie przyczynia się do zapewnia mu sukcesu i wsparcia dla niego. Kwestia kodowania znaków w XML rozwiązano za pomocą domyślnego standardu UTF-8.  Pozwala to na zapisanie jednego znaku za pomocą dwóch bajtów. Dzięki temu, XML jest w stanie pomieścić większa ilość znaków z różnych alfabetów.

Stron:
Skomentuj ?

1 Komentarze.

  1. yurtdisi egitim danismanligi

    Czy istnieje jakiekolwiek informacje na ten temat w innych językach?

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.