Upiększanie sieci

Kilka wskazówek, jak tworzyć dobre strony internetowe:

1. Być emocjonalnym

Odwoływanie się do emocji jest ważnym sposobem na stworzenie efektywnego projektu. To oznacza, że musimy zrozumieć ludzi. Zadajmy sobie pytanie -  jak możemy poprawić ich życie jedną wizyta na naszej stronie internetowej? Skupmy się więc na doznaniach gości a nie tylko na funkcjonalności witryny. W dzisiejszych czasach hasło ‘strona łatwa w obsłudze’ to tak samo, jakby restauracja reklamowała się mówiąc – podamy Ci zjadliwe jedzenie…dobre strony nie mogą być tylko zjadliwe.

Postarajmy się więc wcielić w osobę odwiedzającą naszą stronę, domyśleć się co i jak chciałaby ujrzeć oraz to co najważniejsze wprowadźmy ją w tematykę strony, tak jak dobry narrator zakreśla obraz sytuacji. Wykorzystajmy do tego nie tylko zwykły tekst, ale również jego formatowanie. Do tego wzbogaćmy całość w odpowiednie obrazy. To wszystko musi być ułożone w sposób naturalny a zarazem stwarzać chęć zagłębiania się w dalsze obszary strony internetowej.

2. Większe i więcej…czy to źle

Strona dla użytkowników i czysto biznesowa…to swoisty dualizm projektowania stron. Jednak trzeba często znaleźć jakiś kompromis. Jednak pamiętajmy zawsze, dla kogo robimy tą stronę i jakie są wymagania grupy docelowej. Nie zawsze funkcjonalność musi tracić na rzecz efektywności ani odwrotnie, ale jednak nie zawsze ktoś to dostrzerze. Stronę tworzymy dla ludzi, bo przecież oni  będą z niej korzystać, ale czasami ci “ludzie” mają  ukierunkowane upodobania. Warto zatem wczuć się w grupę docelową lub nawet przeprowadzić małą ankietę, bądź sondę upodobań.

3. Przywództwo

Kto tak w zasadzie prowadzi prym wśród projektantów stron internetowych. No tu trudno o jakiekolwiek nominacje.  A dlaczego ? Projektowanie stron to po prostu kolejna gałąź sztuki, tylko tym razem zamiast pędzla i ołówka mamy myszkę i klawiaturę.

A kto wiedzie prowadzi resztę ku lepszemu…trudno powiedzieć. Istnieje na świecie kilku geniuszy, zajmujących się projektowanie stron, jednak obecnie należałoby ich podzielić na tych widocznych i niewidocznych.

Widocznymi są graficy odpowiedzialni za wygląd strony…nie widzimy tych, którzy odwalają większą część roboty – programiści. Tak więc kto trzyma pałeczkę przywództwa, funkcjonalność czy estetyka i przejrzystość…w którym kierunku pójdziesz, zależy tylko od Ciebie.

4. Myśl z wyprzedzeniem

Największy problem przy tworzeniu strony, dotyczy faktu okresu jej istnienia. Oczywistym jest, że tworząc stronę internetową a następnie umieszczając ją w internecie, będzie ona odwiedzana nawet za kilka lat. I tu nasuwa się pytanie, czy będzie wciąż atrakcyjna???

Luźna dygresja…ja tworząc swoją stronę umieściłem małą funkcję sprawdzającą aktualną datę i mająca do dyspozycji 2 pliki *.jpg… I tak na Boże Narodzenie pojawia się mała, błyszcząca choinka a na Wielkanoc skacze nam królik. Niby nic, ale nie to tylko bardzo skromny przykład. Raz napisana funkcja a daje wrażenie, że ktoś nad tą stroną czuwa i ją aktualizuje.

5. Dostrzegajmy piękno

Jak uwrażliwić się na piękno otaczającego nas świata? Zabrzmiało to jak, nie powiem co… Jednak to bezwzględny wymów. A przykładem mogą być witryny sklepowe. Tak właśnie one i nie ma się co śmiać. Idąc do centrum handlowego przyjrzyjmy się wystawie za szybą. Nie patrzmy na to co oferuje sklep, ale na staranne rozmieszczenie produktów, dobór kolorów i ich dopasowanie. Wchodząc do sklepu, spójrzmy na wystrój. Porównajmy go z innym wystrojem sklepu o podobnym asortymencie. Może to i śmieszne, ale ułożenie produktów, ich dobór tematyczny i kolorystyczny są odzwierciedleniem osoby, która jest za nie odpowiedzialna.

Wiem, że to dziwny przykład inspiracji, ale chciałem tylko nakreślić fakt, że możemy ją czerpać praktycznie ze wszystkiego.

6. Odwaga w projektowaniu

Jeżeli klient chce uporczywie przejąć kontrolę nad procesem projektowania strony cóż, nie możemy nic zrobić. Jednak jeżeli My mamy nad nim władzę, nie ograniczajmy się do wskazówek zleceniodawcy. Postarajmy się mu uzmysłowić, że tak będzie lepiej i przejrzyściej. Że w ten sposób użytkownicy łatwiej znajdą to czego szukają. W końcu to my znamy się na rzeczy, a nie on.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.