PHP – podstawowy język na stronach internetowych

PHP to język programowania stworzony głównie z myślą o programistach stron www, a celem autorów była możliwość tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych. PHP osadzony jest w kodzie HTML. Do tego, cechuje go duże podobieństwo do innych języków programowanie, m.in.: C, Perl i Java. Należy do języków typu “Server side”, czyli wykonywanych przez oprogramowanie serwera, a nie przez komputer i przeglądarkę użytkownika.

Zaletą PHP jest wsparcie dla wielu najpopularniejszych systemów bazodanowych. Dzięki temu możemy tworzyć znacznej wielkości aplikacje, oparte na informacjach zawartych w bazach danych. Ale to tylko jedna z licznych zalet PHP. Do innych – równie ważnych możemy zaliczyć dostęp do usług sieciowych:
IMAP – protokół  pocztowy, następca POP3.
POP3 – protokół internetowy pozwalający na odbiór poczty elektronicznej.
NNTP – protokół komunikacyjny pozwalający na obsługę grup dyskusyjnych.
WDDX – model wymiany danych między różnymi sieciowymi językami programowania.
I co najważniejsze – PHP pozwala również na otwieranie gniazd sieciowych i podłączanie się do inny protokołów
TCP/IP.

Faktem, który czyni PHP wieloplatformowy i praktycznie uniwersalny język, jest rozprowadzanie go w postaci kodu źródłowego. Jego kompilacja może przebiegać na przykład na Linuksie, FreeBSD oraz na naszym “wyjątkowym” Windowsie.

Jak już pisałem i napisze to jeszcze raz – moją (i wielu innych twórców stron internetowych) ulubioną “zdolnością”PHP” jest możliwość korzystania z baz danych (również mojego wspaniałego MySQL’a). Zamiast pisać tony kodu zawartego w setkach plików, umieszczamy wszystko w bazie danych i za pomocą kilku funkcji jesteśmy w stanie dynamicznie wygenerować prawie nieskończoną ilość podstron. I dlatego śmiem twierdzić, że tworzenie stron internetowych wykorzystujących bazy danych jest niewiarygodnie proste i skuteczne.

Inną cechą PHP, której zawdzięcza swoją popularność jest fakt, że wyjście wcale nie musi stanowić kod HTML. Równie dobrze może to być dynamicznie stworzony PDF lub Flash. I nie tylko te…możemy również tworzyć pliki XHTML i XML, które zapiszemy na dyskach twardych. Użytkownik nie musi wcale wiedzieć, że został prześwietlony przez mój skrypt PHP, a wszelkie możliwe dane o nim zostały zgromadzone i zaszyfrowane w mojej bazie danych. A przy dalszym przeglądaniu podstron, po kolei będą mu się ukazywać. Można zrobić na nim spore wrażenie, za pomocą prostej sztuczki a korzyść z tego będzie wymierna.

Ponadto wszystko, ten język programowania posiada ogromną ilość funkcji  do obróbki tekstu od wyrażeń regularnych POSIX  i PERL do parsowania dokumentów XML.

Starych wyjadaczy rozśmieszy ten temat, ale dość często spotykam się na forach, gdzie ludzie wklejają kod źródłowy np. uzyskany po pocięciu na plasterki layout’u w Photoshopie tabelkowy HTML, a chcieli by z tego zrobić dynamiczną stronę www.  Osoby te nie mają nawet pojęcia, co się do nich pisze w odpowiedzi. Dlatego starałem się w sposób dość krótki i prosty, przedstawić zalety korzystania z PHP przy tworzeniu dynamicznych stron internetowych. Jeżeli ktoś wytrwał do końca…dziękuję.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.