Mapa stron – nie tylko dla Googlebotów?!

Jest wiele sztuczek SEO , które pomagają w optymalizowaniu strony, ale jedna z  nich jest często pomijana, a przede wszystkim niedoceniana. Mapy stron, jak sama nazwa wskazuje, są po prostu mapami Twojej witryny. Dobrze by było, gdyby jedną z podstron lub jej część poświęcić na przedstawienie użytkownikowi struktury witryny.  A jaka z tego korzyść? Mapy ułatwiają użytkownikowi orientację na stronie  a dodatkowo pomagają silnikom indeksującym w jej przeszukiwaniu.  Powiedzmy sobie szczerze, użytkownik jest najważniejszy, ale ignorować robota nie można . A to właśnie mapa strony mówi mu, gdzie chcesz go przede wszystkim wysłać. Jeżeli istnieje, to od jej adresów robot zaczyna indeksowanie.

Mapy stron nie są żadną nowością, ale od czasu gdy zaczęły się nimi interesować roboty – zyskały na wartości. Jednakże, dawne mapy stron pisane w HTML nie spełniają już dzisiejszych wymogów ( wyjątkiem są Yahoo! i MSN). Googlebot korzysta z mapy strony znajdującej się w pliku *.xml, który różni się znacznie od mapy stworzonej w HTML dla osób odwiedzających Twoją witrynę.

A więc, czy można posiadać dwie mapy strony – jedną w HTML a drugą w XML? Jak najbardziej. Google oznajmił, że posiadanie duplikatu mapy, nigdy nie będzie się wiązało z nałożeniem jakichkolwiek kar.

Jednak nie można liczyć na to, iż robocik ucieszy się z takiego ułatwienia i zaindeksuje wszystkie strony na raz. Nie. Mapa stron służy mu tylko jako drogowskaz, po którym powinien zacząć kroczyć.

Jeszcze jedną przydatną rzeczą jest własnoręczne zgłaszanie swojej mapy do przeszukania. Przyspiesza to wizytę robota na stronie. Pamiętać należy, żeby nie podawać mapy z błędnymi lub niedziałającymi linkami, wywoła to niepotrzebny zamęt. Jednak bez obaw, silniki wyszukiwarek poradzą z tym sobie, a nawet “Google -> Narzędzia dla webmasterów” wskażą Ci błędy. Jeżeli nie chcesz dowiedzieć się o błędach w linkowaniu dopiero od robota radzę ściągnąć ten program Xenu (sprawdza poprawność linków na stronie).

Jeżeli Twoja strona jest nowa lub ma wiele zaktualizowanych stron, to mapa jest dla ciebie błogosławieństwem. Cóż, nikt Cię nie zmusi i wciąż możesz mieć stronę bez niej, ale coś mi się zdaje, że niedługo nowe strony zgłaszane będą do silników indeksujących właśnie za pomocą tych plików o zwyczajowej nazwie “sitemap.xml”. Czy tak będzie na pewno, nie wiadomo do końca, ale faktem jest, że stopniowo waga mapy stron (XML) rośnie.

Jak wygenerować mapę stron?

Najpierw musisz wygenerować ją (za pomocą np. Google Sitemap Generator ) i wgrać ją na serwer. Zakładając, że Twoja witryna jest już zgłoszona, wchodzimy w “Narzędzia dla webmasterów” -> wybieramy właściwą witrynę -> “Konfiguracja witryny” -> “Mapa witryny”… dalej samemu można bez trudu rozgryźć co zrobić dalej.

Dziękuję, że dotrwaliście do końca. To na razie tyle o mapach witryn w Google.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.