Linki zwrotne – śmieci czy złoto

Niezależnie czy zajmujesz się tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, czy jesteś zwykłym użytkownikiem internetu, pojęcie “link zwrotny” na pewno nie jest Ci obce.  A  co to takiego i dlaczego są one dla nas ważne?

Linki zwrotne to po prostubezpośrednie odnośniki do Twojej strony, zwane również linkami przychodzącymi. Ich liczba świadczy o popularności Twojej witryny internetowej.  Dobrej linki zwrotne (ze stron z dużym PR), świadczą o wysokiej jakości naszej strony. Tym samym przyczyniają się do tego, że wyszukiwarki takie jak Google, traktują je poważniej. Możemy wtedy liczyć na wyższe miejsce w rankingu wyszukiwań.

Kiedy wyszukiwarki obliczają zgodność Twojej witryny z danym słowem kluczowym, biorą pod uwagę liczbę linków przychodzących (zwłaszcza tych o dobrej jakości).
Silnik wyszukiwarki porównuje adekwatność strony na której znajduje się link, do Twojej i na tej podstawie ocenia jego moc.  Im bardziej zbliżona jest tematycznie, tym lepiej dla nas.  Im więcej mamy wartościowych linków zwrotnych, tym większe są szanse na to, że internauta po wpisaniu danego słowa w wyszukiwarce, ujrzy właśnie Twoją stronę.

Jeszcze jedną rzeczą jest, by linki do naszych stron wyglądały przynajmniej, na powstające naturalnie (internauci sami je umieszczają na różnych stronach). Silniki wyszukiwarek to lubią.   Jednak kryteria pozyskiwania takich linków wciąż się zaostrzają, głównie za sprawą nowych technik pozyskiwania ich w nieczysty sposób.  Jakie to sposoby, nie będę tu pisał…

Kolejną korzyścią, jakie przyniosą nam linki zwrotne jest dodatkowy ruch na naszej stronie. Nie oczekujesz chyba, że ludzie sami ją znajdą?!

A teraz coś, czego osobiście bym odradzał początkującym. Linki zwrotne na Twojej stronie. Już tłumacze dlaczego nie zawsze przynoszą pożądane korzyści. Całkiem niedawno, silniki indeksujące Google wprowadziły pewną zmianę. Wyszukują na stronach internetowych specyficznych linków. Załóżmy, że mamy dwie strony internetowe A i B . A więc, umieszczamy na stronie A link do strony B, następnie na stronie B do A.  Często się zdarza, że mało uczciwi webmasterzy, by szybko zarobić na swoich klientach i pokazać im, że niby są na prawdę dobrzy, biorą udział w tzw. systemie wymiany linków (SWL), czyli wymieniają się linkami z wieloma stronami, nie zawsze powiązanymi tematycznie. Początkowo, może to przynieść całkiem dobre efekty w SERPach, ale na dłuższa metę, gdy wychwyci  to wyszukiwarka, mogą się pożegnać ze rankingiem stron – zostaną wpisani na czarną listę wypędzonych ;)

A teraz pozytywna strona linków zwrotnych – wygląda podobnie jak z linkami przychodzącymi. Jeżeli wymieniamy się linkami z dobrą i sprawdzoną witryną o wysokim PageRating, możemy na tym tylko skorzystać. Dlatego trzeba uważać, z kim się łączymy, bo jak w każdym związku, ktoś może nas pociągnąć za sobą na dno.

Jeszcze jedną ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, to sprawdzanie jakości linków do naszej strony.  By udoskonalić naszą metodę zbierania “backlinków”, powinniśmy śledzić ich pojawianie się w sieci. A dokładnie ich ilość, anchor, jaki reprezentują i czy jest on zgodny z treścią naszej strony. Najodpowiedniejszym narzędziem do tych zadań jest chyba Domain Stats Tool. Narzędzie to współpracuje m.in. z Google, Yahoo, and MSN.

Ponadto, pomocnymi narzędziami sątakże:

  • Backlink Builder Tool – wg podanego słowa kluczowego lub frazy, wyszukuje w sieci witryny, na których warto umieścić link zwrotny do naszej strony.
  • Backlink Anchor Text Analysis Tool – narzędzie to służy do sprawdzenia, jakich słów użyto w linku do naszej strony. Dlaczego to jest ważne? Głównie dlatego, że anchor zawierający nasze słowo kluczowe jest lepiej postrzegany i uważany za wartościowszy przez silniki wyszukiwarek. Np. by wejść na stronę o tematyce kulinarnej, lepiej kliknąć w odnośnik o nazwie “sprawdź najlepsze przepisy kulinarne w sieci”, niż po prostu “Wejdź tu”. Taki anchor od razu mówi nam, co znajdziemy na stronie po kliknięciu w odnośnik. Podobnie “myśli” silnik wyszukiwarki a jego lepiej nie rozczarowywać ;)

Powyższe rady cą wynikiem zarówno własnego doświadczenia, jak i wniosków płynących z licznej literatury online. To na prawdę znikoma wiedza nt. linków zwrotnych i ich wykorzystania. Myślę jednak, że osoby początkujące, znajdą tu kilka przydatnych informacji na początek.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.