Katalogi stron

Co to takiego?

Katalogi stron (znane również pod nazwą katalogi wyszukiwarek) istniały grubo przed pierwszymi silnikami wyszukiwarek i robotami indeksującymi. Jak wskazuje nazwa, w katalogach stron gromadzone są informacje nt. różnych stron internetowych. Podobnie jak w katalogach na komputerze, strony podlegają odpowiednim kryteriom i grupowane w kategoriach, zazwyczaj tematycznie.

Wiele katalogów stron ma wbudowane wewnętrzne wyszukiwarki, jednak różnią się one zasadniczo od silników wyszukujących:  większość z nich wpisy dodawane i edytowane są przez człowieka, adresy URL nie są pozyskiwane automatycznie przez roboty indeksujące. Główną zaletą katalogów stron jest małe prawdopodobieństwo złego skatalogowania strony (nie ma możliwości pomylenia tematyki strony). Niestety, główna wadą katalogu stron jest częsta nieaktualność wpisów. Krótko mówiąc, jeżeli administrator katalogu nie będzie sprawdzał aktualności wszystkich wpisanych URLów, część z wpisów będzie po prostu błędna i zawierać odnośniki do nieistniejących stron. Innym problemem jest dostanie się do takiego katalogu. W skrajnych przypadkach trzeba czekać wiele tygodni, by nasz wpis do katalogu został zaakceptowany.

Niezbyt zadowalającym jest fakt, że musimy własnoręcznie dodać wpis do katalogu. Owszem, w przypadku kilku wpisów nie ma problemu, ale chcąc to wykonać kilkadziesiąt razy dziennie przez kilka dni…jest to już uciążliwe.

Jak już dostaniesz wpis do katalogu, przeważnie zostanie tam on na zawsze. Korzyścią z tego będzie po pierwsze - link zwrotny dla naszej strony (im lepszy katalog stron tym wartościowszy link), po drugie nasza strona będzie bardziej widoczna dla robotów indeksujących.

Przykłady katalogów stron

Istnieją setki a nawet tysiące katalogów stron, jednak najważniejszym z nich jest DMOZ. Dostanie się do niego graniczy z cudem i jest prawdziwym wyróżnieniem naszej strony.  Innymi popularnymi katalogami są Google Directory (w pewnym sensie kopia DMOZ) i Yahoo! Directory. The Best of the Web jest jednym z najstarszych katalogów a strona wpisana do niego, wciąż należy do elity stron w sieci.

Kolejną zaletą (dobrych) katalogów stron jest ich podział tematyczny. Wpisując w wyszukiwarkę słowo lub frazę, nigdy nie wiadomo, czy strony z wyników będą akurat tymi,które szukamy. W katalogach stron, wszystko jest dobrane tematycznie i takie pomyłki się nie zdarzają .

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.