Program graficzny, który chciałbym polecić

GIMP – jak każdy z polecanych przeze mnie programów wykorzystywanych do projektowania stron internetowych – jest DARMOWY i oparty na licencji GNU.

Jednak wiele osób podchodzi do słów “darmowy” z uprzedzeniem. Nie ze względu na to, że nie są przekonani o bezpłatności danego programu, ale o jego mniejszej funkcjonalności i zakresie możliwej pracy…powiedzcie to samo o Linuksie?! Ja osobiście twierdzę, że GIMP dorównuje takim programom, jak Paint Shop Pro czy nawet profesjonalnemu Adobe Photoshopowi. A za sprawą makr, które możemy stworzyć w kilku językach programowania (gimpowski Scheme, Perl, Tcl i Ruby) a także skryptów CGI,  możemy zamienić go w automat do tworzenia grafiki online np. dla użytkowników korzystających z naszej strony internetowej.

Jak każdy lepszy program graficzny, GIMP potrafi masę różnych rzeczy, ale wypisywanie np. że są to zmiany rozmiarów zdjęć, wykorzystanie warstw, zapisywanie w różnych formatach plików, jest bez sensu, ponieważ większość lepszych i gorszych programów to potrafi.

Tak naprawdę chodzi tu o możliwość wykorzystania filtrów, skryptów i wielu innych dodatków dających GIMP-owi miano profesjonalisty wśród programów graficznych. Co ciekawe, by zachęcić do przesiadki konserwatywnych użytkowników Adobe Photoshop, stworzono specjalnie dla nich pewną modyfikację…mianowicie GIMPShop. Jest to nakładka na domyślny interfejs programu. Zmienia ona wygląd GIMP-a ze standardowego na podobny do tego, jaki możemy znaleźć w Photoshopie. A więc, dużych różnic przy przesiadce nie powinno się zobaczyć.

Podobnie jak w Photoshopie, sterowanie interfejsem GIMP-a polega na używaniu skrótów klawiatury i przycisków oraz kółek myszy. W większości i dla ułatwienia są to te same skróty jak w jego płatnym odpowiedniku.

Cóż mogę powiedzieć na koniec, na prawdę zachęcam do wypróbowania GIMP-a. A dla tych osób, które mają dość płacenia za coraz to nowsze wersje drogich programów graficznych, radzę przez chwilę popracować na tym darmowym. To na razie tyle…

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.