Czy HTML 5 zmieni SEO ?

Wiele osób zajmujących się SEO, jakie zmiany przyniesie specyfikacja HTML5  i czy wpłynie ona na Wasza pracę .Oto kilka istotnych zmian:

  • Poprawiona segmentacja strony. Silniki wyszukiwarek stają się coraz to sprytniejsze  i nawet teraz możemy podejrzewać, że już teraz uwzględniają segmentację strony internetowej. Normalnie, segmentacja strony oznacza, że strona podzielona jest na kilka sekcji  (np. nagłówek, menu, treść, stopka, odnośniki, itd.) a każda z nich traktowana jest oddzielnie. W tej chwili, projektant strony internetowej  nie jest w stanie “powiedzieć” silnikowi wyszukiwarki, jak podzielona jest strona. I to właśnie zmieni się w  HTML 5.
  • Nowy tag<article>. Nowy tag <article> to prawdopodobnie najlepszy dodatek z punktu widzenia SEO. <article> pozwala zaznaczyć poszczególne wpisy w stronach www, takich jak blogi czy strony czasopism. Oznaczenie tekstu tagami <article> sprawi, że kod HTML będzie wyglądał przejrzyściej. Ponieważ będziemy mogli zredukować liczbę użytych do formatowania tagów <div>.  Także, prawdopodobnie silniki wyszukiwarek będą  kłaść większy nacisk na to, co znajduje się pomiędzy tagami <article> w porównaniu do całego tekstu na stronie.
  • Nowy tag <section>. Nowy tag  <section> powinien być stosowany do oddzielania odpowiednich części strony czy rozdziału. Zaletą każdej sekcji jest to, że może  może być oddzielnie definiowany. Zakłada się, że podobnie jak tag  <article>, silniki wyszukiwarek będą zwracać większą uwagę na to, co znajduje się między poszczególnymi tagami .  Na przykład, jeżeli szukana fraza znajduje się między tagami <section> jej moc jest większa  niż  ta sama fraza gdzieś w innej części tekstu na stronie.
  • Nowy tag <header>. Nowy tag <header>  (różniący się od poszczególnych elementów nagłówka)  jest wręcz błogosławieństwem dla osób zajmujących się SEO, ponieważ daje im wiele elastyczności. Tag <header> jest bardzo podobny do taga <H1>, ale różnica polega na tym, że  może zawierać dużą ilość zróżnicowanej treści, takiej jak np. elementy H1, H2, H3 , paragrafy tekstu, linki (co jest idealne dla  SEO) oraz inne wyjątkowo istotne elementy pozycjonowania .
  • Nowy tag <footer>. Tag <footer> może i nie będzie tak użyteczny jak <header>, ale wciąż będzie można umieścić w nim wartościowe informacje, co również daje duże pole do popisu dla SEO.  Dodatkowo dopuszcza się wielokrotne umieszczanie tagów <header> i <footer> na stronie internetowej.  Np. możemy mieć oddzielny <header>, jak i< footer> dla każdej sekcji  oznaczonej tagami <section>. Daje to jak do tej pory, niewyobrażalne możliwości pozycjonowania.
  • Nowy tag <nav>. Nawigacja jest jednym z kluczowych czynników w SEO . Tag <nav> służy do określenia miejsca, w którym znajduje się grupa linków na stronie i można z niego korzystać wiele razy.

Jak widzimy, nowa struktura strony nie różni się zasadniczo od jej poprzedniczek. Główną różnicą, która będzie miała wpływ na pozycjonowanie stron  są nowe, oddzielne tagi dla poszczególnych sekcji strony. Opisane tu tagi stanowią tylko mały ułamek zmian, jakie przynosi nam HTML5 na pozycjonowanie. Jednak wg mnie,  już opisane wyżej nowości, poszerzą znacznie zakres pracy i możliwości pozycjonowania i optymalizacji stron www.  Np. nowe tagi <audio>, <video> czy <dialogue>też są częścią standardu HTML5 i w przyszłości pomogą podzielić zawartość strony na kategorie. Jak pisałem, jest jeszcze wiele, wiele innych tagów, ale wg mnie mają one mniejsze znaczenie dla tego tematu. Przy odrobinie wolnego czasu postaram się je wkrótce przybliżyć.

Na chwilę obecną, HTML5 jest jeszcze odległą przyszłością. Jednak kiedy nastanie era HTML5, silniki wyszukiwarek na pewno będą (o ile już tak nie robią)  zwracać większa uwagę na te strony, które korzystają z tego języka . Tylko wtedy będzie wiadomo, jak wyszukiwarki traktują HTML5.  Kolejną przeszkodą dla tego języka będzie, wsparcie ze strony przeglądarek internetowych. Nie trzeba pisać, że jeszcze niedawno, niektóre z nich ( nie napiszę, że mam na myśli IE ), miały problem z poprawną obsługą XHTML.

Jednakżę, jak HTML5 zostanie już zaakceptowany i wprowadzony do użytku, będzie dominującym standardem przez wiele lat. Więc radzę obserwować swojego webmastera, czy przypadkiem nie przegapił momentu, kiedy HTML 5 stanie się de facto standardem .

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.