CSS na stronach internetowych

CSS  – to sposób na zwiększenie możliwości i urozmaicenie podczas tworzenia stron internetowych a także na prosty sposób na uniwersalność formatowania strony. CSS jest akceprowane przez większość przeglądarek internetowych, więc problemów z kompatybilnością strony raczej nie uświadczymy. Co najwyżej, z odwzorowaniem ich w poszczególnych przeglądarkach, ponieważ nie wszystkie wyświetlają stronę tak samo. Ale na to są sposoby i to omówię w innym temacie. Poza tym, nie macie co przejmować się przeglądarkami nie obsługującymi CSS, gdyż stanowią one procentowo ogółem kilka miejsc po przecinku.

Zacznijmy może od tego, że HTML wywodzi się od SGML-a. Jednak w SGML posiada duże ograniczenia odnośnie kształtu i formatowania zawartości strony. Zwiększenie tych możliwości w HTMLu spowodowało, że strony internetowe zyskały dużą rozmaitość wizualną. Jednak producenci oprogramowanie, tacy jak np. Microsoft,szybko zaczęli wykorzystywać rosnącą popularność HTML i implementować własne rozszerzenia tego języka, które były obsługiwane tylko przez ich oprogramowanie (MS Internet Eksplorer do dziś stanowi zmorę dla webmasterów).

Dlatego powstał CSS – dla uniezależnienia formatowania strony internetowej od takich działań. A za razem zmniejszy ilość kodu HTML i uczyni go bardziej przejrzystym.

Kolejne udoskonalenia stylów doprowadziły do powstania obecnej wersji CSS 3. Jednak ogólnie obsługiwaną i zalecananą wersją jest jeszcze CSS 2.1

Przeglądarki internetowe, wspierające CSS3:
•          Firefox
•           Opera 9
•         Konqueror
•          Safari

Główna różnica między CSS2 a CSS3  związana jest przed wszystkim z podziałem na moduły.Odpowiedzialne są one głównie za właściwości związane z formatowaniem tekstu. Jednak jest ich o wiele więcej. Nowych modułów jest przeszło trzydzieści a każdy z nich otrzymał status specyfikacji.

Listę i specyfikację modułów, musimy jednak traktować jako wskazówki, ponieważ wciąż trwają nad nimi pracę i mogą ulec zmianie. W chwili obecnej moduły CSS3 nie posiadają statusu specyfikacji W3C.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.