Bluefish a może złota rybka

Bluefish – to wg mnie najlepszy edytor.

W trakcie mojej przygody z programowaniem, używałem wielu edytorów. Nie będę ich tu wymieniał, bo po prostu ich nie pamiętam wszystkich, ale było ich sporo. Każdy z jakiegoś powodu mi nie pasował.

W końcu natrafiłem na moją Niebieską Rybkę. Z pozoru, z pozoru niczym się nie wyróżniała, ale ten opensourcowy edytor jest dosłownie rewelacyjny. Nie ma może tak pięknego interfejsu, jak jego płatni i obszerni koledzy, ale pod względem funkcjonalności i intuicyjności, nie ustępuje im na krok.

Wspiera dokładnie 27 najpopularniejszych języków programowania. Oprócz domyślnego podświetlania funkcji, oferuje wiele możliwości ustawień własnych. A jak już mowa o ustawieniach, korzystam z niego przeszło 2 lata i może przejrzałem połowę z nich.

Co jeszcze jest ciekawego? Podczas wpisywania funkcji czy tagów, kończy je za nas, wyświetla sugestie dotyczące ich atrybutów oraz krótką definicję z opisem zastosowania.

Dodam jeszcze tylko, że należę do osób, których kod nie jest w surowym stanie wygląda dość chaotycznie i nieprzyjemnie. Układanie poszczególnych linijek i marginesów, to dla mnie mordęga. na szczęście Bluefish robi to za mnie i radzi sobie z tym nad podziw, wyśmienicie.

Jak każdy porządny edytor (rozpatrując pod kątem webdewelopera), ma także wbudowane generowanie różnego doctype, meta, formularzy, szablonów funkcji  (PHP, JScript) etc., etc… Oczywiście zmieniają się one po przestawieniu na dany język programowania.

W zasadzie co go wyróżnia od elity płatnych edytorów, nie jest taki ładny. Grupa pracująca nad nim postawiła na funkcjonalność. Owszem, większość rzeczy trzeba wpisywać ręcznie (to nie Dreamwaver, gdzie mamy osobną ramkę na każdą cyferkę), ale jestem osobą zaczynająca stawiać kroki w świecie internetu, gdy Windows 3.1 był wielkim hitem i górował MS-DOS, a Linus Benedict Torvalds wypuścił wersję jądra 0.9.

To na razie tyle, ale obiecuję, że w wolnej chwili postaram się poszerzyć ten temat.

Stron:

Skomentuj


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please leave these two fields as-is:

Protected by Invisible Defender. Showed 403 to 118,267 bad guys.